środa, 18 kwietnia 2012

Wyprawka do szpitala czyli Szkoła rodzenia cz. 2

W tej części chciałabym podać krótki spis rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać do szpitala do porodu.
Każdy szpital może wymagać od ciebie innych dokumentów, jednak standardowo potrzebujesz mieć przy sobie:
 • Kartę przebiegu ciąży;
 • Dowód osobisty lub inny dokument identyfikacyjny; 
 • Wyniki ostatnich badań lekarskich (mocz, morfologia, Hbs, WR, USG -  dobrze by było z okolic 36 tygodnia ciąży, Grupa Krwi, Posiew)
 • Dokument poświadczający ubezpieczenie;
 • Opisy ewentualnych konsultacji (np. okulistycznych, kardiologicznych itp.);
 • Wypisy z ewentualnych wcześniejszych pobytów w szpitalu;
 • Dodatkowo, przy wypisie Paniom, które korzystają, na podstawie Kodeksu Rodzinnego z zapisów dotyczących z góry uznania ojcostwa męża, potrzebny będzie do wglądu akt małżeństwa. 
 Wskazówki:
 1. Pakując się miej na uwadze, że w szpitalu standardowo przebywa się nie dłużej niż 3 doby, zatem nie ma sensu nadmiernego wypychania torby - trudniej ci będzie znaleźć tego co ci naprawdę w tych dniach będzie potrzebne. 
 2. Z zapakowaniem torby nie czekaj do ostatniej chwili. O terminie przewidywanego porodu każda z nas wie już od dawna. Im bliżej tego terminu, jesteśmy bardziej nerwowe, pełne oczekiwania i nie myślimy o niczym innym, tylko kiedy w końcu zobaczę swoje maleństwo. Dlatego też, zbyt późno pakując się, może okazać się, że nie zabrałaś ze sobą tego na czym ci najbardziej zależało, a co było bardzo ważne.  
 3. Pakując torbę rób to w kolejności odwrotnej tzn. na spód te rzeczy, które używać będziesz później, a te najpotrzebniejsze, używane w pierwszej kolejności należy spakować na wierz. Do takich rzeczy należą tutaj również dokumenty. 
 4. Dobrze jest, aby do porodu naturalnego przygotować torbę, w której znajdą się rzeczy przeznaczone tylko na tą chwilę. Uniknie się wiele stresu a i rozbebłanej torby. Tą torbę, osoba towarzyszą ci przy porodzie będzie mogła zabrać do domu, nie będzie już potrzebna na kolejny czas pobytu w szpitalu. 
 5. Warto również zapakować, w oddzielną torbę pierwsze ubranko dla dziecka (tak aby tatuś, czy inna osoba towarzysząca lub zwyczajnie położna mogła bez trudu ją znaleźć). Będzie ona spokojnie czekała w twoim głównym bagażu. Dobrze jest taką torbę również opisać w celu łatwiejszej identyfikacji. To samo możesz zrobić z przyborami toaletowymi, wtedy nie będzie problemu z grzebaniem w torbie by znaleźć te przybory. Może to szczególnie stanowić problem po cesarce. 
 6. Zabierając ze sobą elektronikę, typu kamera, aparat fotograficzny czy zwyczajnie telefon, pamiętaj aby sprawdzić, czy są naładowane baterie, masz w torbie ładowarkę do telefonu, a w aparacie czy kamerze wystarczająco dużo wolnej pamięci.  
W kolejnym poście opisze jakie zabrać ze sobą rzeczy w zależności od tego czy to będzie poród siłami natury czy też z góry zaplanowana cesarka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz