sobota, 15 września 2012

Kursik rozetka

Wybaczcie mi za małe opóźnienie, ale już się poprawiam. Jak w poprzednim poście zapowiadałam, chcę przedstawić krótki kursik jak zrobić taką oto rozetkę:


Można dorobić drugą taką samą i będzie para kolczyków, oczywiście potrzebne będą jeszcze kółeczka i bigle, ale to już mniejszy zachód :P
Równie dobrze, może stanowić wstęp do serwetki lub do czego tylko wam przyjdzie ochota :)

Nie przedłużając postaram się najprościej przedstawić w jaki sposób wykonać taką rozetkę. Schemat ręcznie kreślony także z góry przepraszam, że nie jest zbyt wyraźny.


Nasza rozetka składa się z 3 rzędów. Każdy rządek omówię, także myślę, że nie powinno być problemów z odnalezieniem się na schemacie. (Schemat składa się z 4 rzędów, po to aby pokazać, że można przerabiać dalej by powstała serwetka).

Najpierw musimy rozpocząć naszą pracę poprzez nałożenie nitki, kordonka czy włóczki na szydełko. Ja do kursiku wykorzystałam kordonek 50 x 3 tex 200m cieniowana zieleń. Jakoś tak przypadły mi do gustu te cieniowane kordonki. Szydełko 1,25mm.


Zdjęcia (1-4) przedstawiają jeden ze sposobów rozpoczęcia pracy z szydełkiem. Następnie wykonujemy 10 oczek łańcuszka.


(5-7) przedstawiają w jaki sposób wykonać oczko łańcuszka. Zdjęcie (8) prezentuje wykonane 10 oczek łańcuszka. Następnie wbijamy szydełko w pierwsze oczko łańcuszka i zamykamy je oczkiem ścisłym (9-10).


Robimy 6 oczek łańcuszka (11), przerabiamy 2 słupki na powstałym kole. (12 - jeden słupek, 123 - dwa słupki). Kolejno wykonujemy 3 oczka łańcuszka (14) i ponownie 2 słupki i tak w sumie jeszcze 5 razy, aż powstaniem nam taki kwiatek jak na zdjęciu (15).


(16) Zakończenie pierwszego okrążenia - 3 oczka łańcuszka, (17) jeden słupek i zamykamy oczkiem ścisłym wbijając szydełko w 3 oczko łańcuszka (18-19). Następnie przechodząc do drugiego okrążenia wykonujemy 2 oczka ścisłe na kolejnych oczkach z pierwszego okrążenia (20).


(21) Rozpoczynamy 2 okrążenie 6 oczkami łańcuszka, następnie robimy 2 słupki na oczkach pierwszych oczkach łańcuszka z poprzedniego okrążenia (22). (23) 2 oczka łańcuszka. 2 słupki na drugim łańcuszki z pierwszego rzędu (24), 3 oczka łańcuszka i ponownie 2 słupki na tym samym łańcuszku (25). Sekwencja jest następująca 2 oczka łańcuszka, 2 słupki na łańcuszku z pierwszego rzędu, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki w tym samym łańcuszku itd, aż do końca okrążenia (26). Na ostatnim łańcuszku czyli pierwszym rozpoczynającym robimy tylko jeden słupek. Myślę, że widać to na zdjęciu (26).


(27) wbijamy się w 3 oczko łańcuszka i zakańczamy rząd oczkiem ścisłym. Znowu wykonujemy 2 oczka ścisłe na łańcuszku z poprzedniego okrążenia (28). Trzecie okrążenie rozpoczynamy 6 oczkami łańcuszka (29), potem robimy 2 słupki na pierwszym łańcuszku z poprzedniego okrążenia (30). 5 oczek łańcuszka i przerabiamy 2 słupki wbijając się w trzeci łańcuszek z poprzedniego okrążenia (omijamy jeden) co widać na zdjęciu (32). 3 oczka łańcuszka (33) i znowu 2 słupki przerobione w te same oczko łańcuszka.
Właśnie uświadomiłam sobie, że pominęłam numerację i zamiast dać 31 nr zdjęcia to od razu dałam 32.


Dalsza sekwencja tego okrążenia to 5 oczek łańcuszka, 2 słupki przerobione na 5 łańcuszku (czyli pomijamy parzyste łańcuszki z poprzedniego rzędu), 3 oczka łańcuszka i 2 słupki przerobione na tym samym łańcuszku itd. W sumie jeszcze będzie 10 słupków. Zakańczamy 5 oczkami łańcuszka i 1 słupkiem przerobionym na pierwszym łańcuszku z poprzedniego okrążenia. Okrążenie zamykamy standardowo oczkiem ścisłym na 3 oczku łańcuszka.

Jeśli chcemy przerobić 4 okrążenie pokazane na schemacie to znowu trzeba zrobić 2 oczka ścisłe na 2 pierwszych oczkach łańcuszka, potem 6 oczek łańcuszka, 2 słupki przerobione na tym samym łańcuszku 4 oczka łańcuszka, 2 słupki przerobione na łańcuszku z 5 oczek poprzedniego rzędu, 4 oczka łańcuszka 2 słupki przerobione na 3 oczkach łańcuszka z poprzedniego rzędu, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki przerobione na tym samym łańcuszku i 7 oczek łańcuszka. Tak wygląda sekwencja 4 okrążenia.

Pierwszy raz przygotowywałam tutorial, więc jeśli coś jest wytłumaczone mało czytelnie to dajcie znać, chętnie odpowiem na wasze pytania.

4 komentarze:

 1. zachęcasz do nauki szydełkowania
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Po trochu tak :) bo w sumie to bardzo odprężające zajęcie

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajny kurs :D
  zawsze chciałam się takiego czegoś nauczyć :D hmm może już pora zacząć :D

  OdpowiedzUsuń
 4. oj a mi narazie nie wychodzi nic ... :(

  OdpowiedzUsuń